ke 25.7.2018 Jaakonpäiväjuhla Sampolanrannassa

Posted on Huh 6, 2018

DSC_0429

DSC_0435

DSC_0446

DSC_0451Nahkialanjärven Sampolanrannassa (Sampolantie 3:n takana) vietettiin Jaakonpäiviä perinteiseen tapaan keskiviikkona 25.7.2018 klo 18 alkaen. Esillä oli vanhoja autoja. Trubaduuri Aimo Kokkola Pälkäneeltä esiintyi. Jaakko heitti kylmän kiven Nahkialanjärveen. Tarkkuusheittokisan voitti Jaakko Virtanen, joka sai kunnian olla tämän vuoden kylmän kiven heittäjä. Paikalla oli Ruskien pitämä puffetti, SPR myi arpoja ja Akaa-Seuran pöydässä li myynnissä kirjoja, Toijala-aiheisia valokuvamukeja sekä Akaa-putkihuiveja (joita myydään Akaan kansallispuvun uudistamisen rahoittamiseksi).
Yleisöä oli runsaasti paikalla. Kiitämme kaikkia vanhojen autojen harrastajia, jotka olivat tuoneet autonsa nähtäväksi.
Ensi vuonna tavataan samassa paikassa uusin teemoin. (Valokuvat Ilpo Haarala)DSC_0432

Jaa:

Leave a Reply